Dinimizin 5 şartından biri olan Zekât’ın, Müslüman toplumlarda sosyal hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğu yardımlaşma ve dayanışma duygularımızın temel dinamiği olan infak kültürüyle yurt içinde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, yurt dışında İslam dünyasının mazlum ve mağdur coğrafyalarına ulaşabilme imkânı elde edildiği bilinmektedir.

Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakfımız işbirliği ile infak duygusu yüksek hayırsever halkımızın Zekâtlarını yurt içinde ve yurt dışında olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, Zekât’ın sadece Ramazan döneminde toplanmayıp yıl boyunca etkin bir şekilde toplanmasını sağlamak, halkımızda ve İslam Dünyasında Zekât farkındalığının ve kültürünün yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, Müslüman kardeşlerimizle yardımlaşma, dayanışma konusundaki çabaları desteklemek amacıyla “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” projesi başlatılmıştır.

Zekat Toplarken Temel Esas ve İlkelerimiz :

  1. Zekatını Vakfımıza veren vatandaşların bilgileri 6698 sayılı Kişisel Verilen Korunması Kanunu kapsamında korunmaktadır. Zekatını veren vatandaşların bilgilerinin muhafazası Vakfımız sorumluluğundadır.
  2. Zekat hesaplama programı tamamen Vakfımızca, Diyanet İşleri Başkanlığı kontrolünde hazırlanmış olup, tasarımı, verilerin saklanması konularında hiçbir kurum ve kuruluştan hizmet alınmamaktadır.
  3. Vakfımıza verilen Zekat dini kurallara uygun olarak ihtiyaç durumuna göre en kısa süre içerisinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.
  4. Vakfımıza verilen Zekat sadece faizsiz sisteme göre çalışan Katılım Bankaları aracılığı ile tahsil edilmekte ve bu kurumlarda tutulmaktadır.